Vize Başvurusu nasıl yapılır

vize başvurusu nasıl yapılır, vize nedir, vize nasıl alınır, Vize Türleri Nelerdir, vize almak için gerekli tüm süreçler, vize ile ilgili tüm merak edilenler

Vize başvurusu nasıl yapılır, vize nedir, vize nasıl alınır, Vize Türleri Nelerdir, vize almak için gerekli tüm süreçler, vize ile ilgili tüm merak edilenler sizin için bu makale yazımız altında topladık.

Yurt dışı seyahati için pasaport sahibi olmak, bazı ülkeler için yeterli değildir. Kimi ülkeler vizesiz girişe izin verse de pek çok ülke, yurt dışından gelen gezginlere vize şartı koyar. Vizeler hakkında detaylı bilgi sahibi olarak ve nasıl vize alınacağını öğrenerek yurt dışı seyahatlerinizi planlayabilirsiniz.
 

Vize Nedir?

Vize, bir ülkeye girmek veya bir ülkeden çıkmak için yetkili mercilerden (makamlardan) alınması gereken izinli belgedir. Seyahat etmek isteyen kişi veya bireyler, gideceği ülkenin belirlediği prosedürleri, kuralları yerine getirirse ve başvurusu resmi kurumlar tarafından kabul görünmesi durumunda  vize alabilir. Vize işlemleri; evrak hazırlama, mülakat gibi süreçler içerebilir.

Yurt dışı seyahatleri için vizeden önce bir pasaport edinilmesi gerekmektedir. Pasaport, uluslararası geçerliliği bulunan kimlik belgesidir ve içerisinde kimlik bilgileriniz, fotoğrafınız, ziyaret ettiğiniz ülkelerin kaydı ve aldığınız vizeler bulunur. 
 

Vize Nasıl Alınır?

Seyahat etmek istediğiniz ülkenin büyükelçiliklerine ya da konsolosluklarına, vize başvuru merkezlerine, havalimanında ve sınır kapılarında konumlandırılan resmi gişelere müracaat ederek, vize başvurunuzu oluşturabilirsiniz.  Bazı ülkeler için internet üzerinden çevrimiçi başvuru da yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri; vize başvurusunun, seyahat edecek kişi tarafından bizzat oluşturulması ve gerekli belgelerin tam ve eksiksiz olmasıdır. Bunun  için Vize başvuru merkezlerinizi daha çok tercih edilmektedir. 

Vize Türleri Nelerdir?


Vizeye başvururken, seyahat amacınıza göre hareket etmeniz gerekir zira vize türleri bu amaca göre değişkenlik gösterir. Başlıca vize türleri şunlardır:
 • Öğrenci vizesi: Eğitim ve öğretim için yurt dışına çıkmak isteyen öğrencilere verilen vizedir.
 • Resmi görev vizesi:  Diplomatik bir görev için başka bir ülkeye gönderilen görevlilere verilen vizedir.
 • Turist vizesi: Turistik nedenlerle seyahat etmek isteyenlere verilen vizedir.
 • Geçiş vizesi: Bir ülkeye seyahat ederken başka bir ülkeden geçiş ya da aktarma yapılması gereken durumlarda verilen kısa süreli vizedir.
 • Çalışma vizesi: Çalışma izni olarak da bilinir. Çalışmak amacıyla yurt dışına gidenlere verilen vizedir.
 

Vize Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?


Vize almak için gereken  evraklar ülkeden ülkeye değişebileceği gibi, seyahat etme amacınıza veya pasaport türünüze göre de farklılık gösterebilir. Bu sebeple gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluğuna müracaat ederek, sizden istenilen evrakların bir listesini temin edebilirsiniz. Aşağıda sıralayacağımız evraklar, vize başvurusunda talep edilebilen temel evraklardır:
 • Pasaport
 • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
 • Aile toplum kâğıdı
 • Sağlık sigortası
 • Gelirinizin yeterli olduğuna dair banka hesap dökümü
 • Mesleki durum belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Evlilik cüzdanı (Evliler için)


Vize Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusunun sonuçlanması, gerekli adımların tamamlanmasının ardından 3 ila 15 gün arasında değişmektedir. Fakat özellikle başvuru yoğunluğunun söz konusu olduğu özel günlerde ve ülkenin tercih edilme durumuna bağlı olarak başvuruların sonuçlanma süresi uzayabilir. Bu nedenle vize başvurunuzu, seyahat tarihinden önce ve uygun bir zamanda gerçekleştirmeniz önerilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Vize Başvurusu yapabileceğiniz ülkeler için vize bilgieri : 
Hollanda Vizesi İtalya Vizesi Fransa Vizesi İngiltere Vizesi Amerika Vizesi İspanya Vizesi Almanya Vizesi Yunanistan Vizesi Diğer Ülkeler
+90 232 464 70 35
+90 532 304 32 95
Whatsapp Destek
Facebook
Instagram